16 Dní aktivizmu: zafarbime svet na oranžovo

Dnes 25. novembra je medzinárodný deň za odstránenie násilia páchaného na ženách. Práve týmto dňom sa po celom svete odštartovali kampane 16 dní aktivizmu proti násiliu páchanému na ženách. Táto kampaň končí 10. decembra, ktorý je Medzinárodným dňom ľudských práv.

Počas 16 dní aktivizmu vyzvala OSN jednotlivcov a mimovládne organizácie k prejavom aktivizmu a zapojeniu sa do osvetových podujatí, ktoré upozornia na násilie páchané na ženách a dievčatách po celom svete. Dôvodom je, že až jedna z troch žien na svete zažíva násilie a zneužívanie a to bez ohľadu na to čo vyštudovala, odkiaľ pochádza, koľko má rokov aký je jej výzor, zdravotný stav, sociálne či majetkové pomery. Násilie na ženách je páchané doma, na pracovisku, v škole a to nielen vo vojnovom konflikte ale aj v mieri.

@unwomen

Sloganom tohoročnej kampane OSN je: “Orange the World: Generation Equality Stands against Rape” (Zafarbime svet na oranžovo/Generácia rovnosti proti sexuálnemu násiliu). Dnes výkonná riaditeľka OSN pre ženy Phumzile Mlambo-Ngcuka povedala na úvod svojho oficiálneho vyhlásenia: “Keby som mohla mať jedno jediné želanie, bolo by to úplné odstránenie znásilnení  ako aj akejkoľvek inej formy násilia páchaného na ženách.” Ďakujeme za toto úžasné posolstvo a pripájame sa k tohtoročnej globálnej kampani OSN a 16 dňom aktivizmu proti rodovo podmienenému násiliu.

U nás je v tieto dni násilie na ženách, jeho dôvody, príčiny ako aj možné katastrofálne dôsledky s ním spojené skloňované viac ako kedykoľvek predtým. Dôvodom je smrť mladej ženy Violy Macákovej, ktorej traumatizujúca vražda zasiahla všetkých ľudí na Slovensku. Táto násilná vražda a znásilnenie vyvolali mnoho otázok, na ktoré zatiaľ nedostávame uspokojivé odpovede….

Smrť Violy je dôsledkom sily, nerovnosti medzi mužmi a ženami na Slovensku ako aj dôsledkom hrubého sexuálneho násilia, ktoré je bagatelizované zo strany mužov, žien ako aj celej spoločnosti. Dnes napríklad Ministerka vnútra Denisa Saková odkázala ženám: “Možno by som ženy poprosila, aby pristupovali k mužom, s ktorými sa stýkajú, s väčšou rozvahou. Je dôležité si mužov lepšie preveriť, keďže navonok milé správanie nemusí byť obrazom vnútra človeka.” Myslíme si, že práve vyjadrenia ako tieto ukazujú prístup spoločnosti k násiliu páchanému na ženách u nás.  Vážená pani ministerka, pravdou je, že ženy si za to nemôžu samy. Ospravedlnenia skutku typu, že mala vyzývavé oblečenie, nevhodne sa asi správala, bola opitá, provokovala ho, stýkala sa s nesprávnymi ľuďmi, pozrite sa kde pracovala ako ani iné podobné poznámky nemôžu ospravedlniť páchateľa takéhoto skutku.

Je načase aby sme prestali obviňovať obete násilia, resp. ženy zažívajúce násilie a pochopili, že žiadna žena nenesie zodpovednosť za svoje utrpenie, ale plnú zodpovednosť za spáchanie akejkoľvek formy násilia nesie páchateľ alebo páchatelia takýchto trestných činov. Začnime brať ženy vážne, nebagatelizujme ich skúsenosti a príbehy ak sa rozhodnú nám o nich povedať a takéto trestné činy nahlásiť. Sme s vami nielen počas týchto 16 dní aktivizmu.

Sledujte nás na Facebooku.

#orangetheworld, #GenerationEquality, #16days

 

 

%d blogerom sa páči toto: