Láska i násilie v čase korony

Milé priateľky,  ktoré zažívate násilie,

 

ľudia sa nás pýtajú, či TERAZ stúpa násilie na ženách a domáce násilie. Myslia si, že naše SOS linky v čase karantény Corona vírusu zvonia jednom kuse. Nie, nie je to tak a vy viete prečo. Telefonujete nám oveľa menej ako v normálnych časoch alebo netelefonujete vôbec.

Aj my vieme prečo nevoláte.  Je to vaša momentálna stratégia – pasivita je vaša ochrana : týranie, ktoré zažívate vy a vaše deti s vami, neustalo, naopak  je ešte horšie a častejšie ako inokedy. Váš násilník prežíva krízu spojenú s pandémiou a nariadenia štátu ako útok na vlastnú osobu.  Neznáša vlastnú bezmocnosť, slabosť a vlastnú obmedzenosť, ako nakoniec každý človek, ale ten váš za to hľadá vinníka všade okolo seba, s výnimkou seba. Je to človek so slabým sebavedomím, nie je to parter do ťažkých situácií, je skôr zbabelec a preto si  vybíja stres na vás a na deťoch… Nikdy nebol vašou oporou, alebo len dávno na začiatku. Viete, že sa na neho nemôžete spoľahnúť ani sa  o neho oprieť. Celá zodpovednosť za deti a rodinu ako takú ostala na vás. Preto nemôžete míňať energiu na riešenie násilia, bojíte sa, že by vás teraz akákoľvek aktivita mohla oslabiť a ohroziť. Preto nevoláte nielen na našu linku SOS ale na žiadnu linku.

Karanténa je pre vás ešte horšia, ako pre  ostatných obyvateľov a obyvateľky.

Ste nútené tráviť celé dni a noci v priestore jedného bytu s týmto mužom, teraz častejšie ako inokedy opitým. Nemáte kam odísť, musíte sa starať o seba (aby ste boli preňho taká, ako to od vás vyžaduje) o chod domácnosti, o deti, o bezpečie, o hygienu, dokonca aj o neho. Stali sa z vás väzenkyne, rukojemníčky, otrokyne.

Stratili ste možnosť vydýchnuť si, odísť s deťmi von, na  prechádzky a návštevy, alebo jednoducho sa spamätať doma, keď odchádzal on. Dusno sa dá krájať a nedá sa ani porovnať s rodinnými sviatkami, kedy sa násilie obyčajne stupňuje.

Teraz to  však všetko strpíte, pretože v prvom rade myslíte na deti a myslíte si, že nemáte inú  možnosť.  Rady by ste s deťmi odišli, ale kam sa dá utekať v čase karantény, kto vás prijme? Ste na materskej/rodičovskej a nemáte iný príjem ako tých pár stoviek od štátu, tak z čoho by ste žili? Nie je priestor na vymáhanie výživného do rozvodu, ani na rozvod ( ktorý mimochodom aj tak nič nerieši).  Teraz nehľadáte pomoc.

Teraz predovšetkým nechcete ohroziť deti. Tak radšej žijete obranným spôsobom života, snažíte sa byť neviditeľná, poslúchate muža, nediskutujete  s ním, neriešite problémy, vyhýbate sa hádke a konfrontácii, ste radšej ticho a premýšľate, čo navariť, ako zabaviť deti a ešte viac ako inokedy sa staráte o domácnosť.

Pripomíname vám, že stále sú tu právne možnosti, po akútnom útoku existuje inštitút vykázania násilníka z obydlia na obdobie 10 dní (podľa § 27 a zákona o Policajnom zbore)  počas tohto obdobia máte možnosť aj za našej pomoci alebo pomoci iných organizácií podať návrh na neodkladné opatrenie, ktorým súd zakáže násilníkovi vstupovať do  spoločného bývania a užívať ho, zakáže mu  kontaktovať vás akýmkoľvek spôsobom a približovať sa k vám.

Áno, vy jediná viete najlepšie, čo je pre vás najmenej riskantné. Vy jediná ho dobre poznáte a viete, čo si môžete dovoliť bez toho, že by ste ohrozili ešte viac seba a svoje deti.

Ale dovoľte, aby sme vám pripomenuli, že evidentné,  jasné a závažné násilie stále urgentne rieši polícia. Existujú aj prostriedky trestného práva, podľa ktorého možno podať trestné oznámenie,  polícia môže násilníka zadržať a súd následne rozhodne o väzbe, kde násilníka umiestnia až do vydania súdneho rozhodnutia resp. do právoplatného odsúdenia.

Chápeme, že si nie ste úplne istá, či by sa násilie, ktoré zažívate vy a s vami vaše deti, podarilo takto zastaviť…

Nevoláte, lebo ho máte za pätami a viete, že ho nesmiete provokovať.  Nemôžete ísť ani k mame, ani k susede, pretože ich nechcete ohroziť.  Ak vás púšťa na nákup, opraviť si rozbité okuliare, do lekárne alebo k lekárke/ovi, zavolajte aspoň odtiaľ. Ak sa dostanete k počítaču, skúste nám aspoň napísať, aby sme vám mohli poradiť, ako sa brániť, ako postupovať. My vás vždy vypočujeme. A ak budete potrebovať a chcieť,  poradíme vám. Vieme vám poskytnúť praktické rady aj právny názor a pomoc.

Je pandémia a je karanténa, ale násilie treba zastaviť o to viac.

Zapamätajte si: násilné správanie vášho muža nie je vašou hanbou a nie ste to vy, kto je na vine.

Aliancia žien Slovenska

Aliancia žien – cesta späť

 

P.S.

Ďakujeme všetkým, ktorým napadlo,  či „TERAZ násilie na ženách a domáce násilie stúpa“.

Keď bol Istanbulský dohovor vyhodený z okna parlamentu,  obávali sme sa, že Slovensko necíti s týranými ženami a ich deťmi.

Ďakujeme, že ste si spomenuli na ženy, ktorým Slovensko odmietlo pomoc.

 

Naše kontakty:

SOS linka: 0903 519 550                                            Poradenské centrum Trenčín: 0907 242 778

mail: alianciazien@alianciazien.sk                                 mail: trencin.alianciazien@gmail.com

 

Poradenské centrum Trnava: 0948 388 152

mail: trnava.alianciazien1@gmail.com

 

 

%d blogerom sa páči toto: