Ako je to naozaj s interrupciami na Slovensku

Dnes je opäť vysoko aktuálna téma interrupcií. V nedeľu 22.9.2019 sa konal už tradičný Pochod za život, ktorého organizátori sú proti interrupciám v akejkoľvek podobe. Okrem toho sú v Národnej rade SR aktuálne štyri návrhy, ktoré v rôznych podobách navrhujú sprísnenie interrupcií resp. skrátenie lehoty na jej vykonanie. Väčšina z nás sa zhodne na tom, že interrupcie nie sú dobré a želáme si, aby ich počet klesal tak ako sa to deje v súčasnosti. Je však veľmi dôležité, aby právo žien na umelé prerušenie tehotenstva zostalo zachované aspoň v tej podobe ako ho máme dnes a aby k nemu ženy mali prístup.

Skrátenie lehoty na umelé prerušenie tehotenstva zo súčasných 12. týždňov (na 6 až 8 týždňov ako je navrhované) by ženám veľmi sťažilo a v mnohých prípadoch úplne znemožnilo prístup k interrupcii. Mnohé ženy práve pri neplánovanom otehotnení sa do ôsmeho týždňa tehotenstva (čo je v skutočnosti  4. až 6. týždeň plodu, keďže tehotenstvo sa počíta od prvého dňa poslednej menštruácie) ani nemusia dozvedieť, že sú tehotné. Ak to aj zistia, nemusia mať dostatok času na prijatie rozhodnutia a vykonanie potrebných krokov a vyšetrení alebo sa môžu rozhodovať skratovo.

Úplný zákaz interrupcií, ako ho zastávajú predstavitelia Konferencie biskupov a Aliancie za rodinu, ktorí organizujú aj každoročný Pochod za život by ženám absolútne upieral ich právo na telesnú integritu, život a zdravie.

Celosvetové porovnania a štúdie (napr. Guttmacher Institute) nielen ukazujú, že skutočná miera potratov nezávisí od právneho stavu v danej krajine, ale že legalizácia interrupcií ich počet dokonca znižuje. Ak teda niekomu záleží na reálnom znížení počtu potratov, reštrikčný zákon dokázateľne nie je tá správna cesta. Ak vás uvedená téma zaujíma, prikladáme dva články, v ktorých Oľga Pietruchová, tajomníčka Výboru pre rodovú rovnosť a Riaditeľka odboru rodovej rovnosti a rovnosti príležitostí Ministerstva práce sociálnych vecí a rodiny rozoberá tému interrupcií:

Interrupcie nie sú o svedomí alebo náboženstve, ale o právach žien

Neberte ženám čas na rozhodnutie

Ak Vás zaujímajú aj argumenty protistrany prikladáme rozhovor Zuzany Kovačič – Hanzelovej s hovorcom Pochodu za život Patrikom Daniškom:

Rozhovor Zuzany Kovačič- Hanzelovej s hovorcom Pochodu za život

 

 

 

 

 

Advertisement
%d blogerom sa páči toto: